PROGRAM ASY POLSKIEJ GOSPODARKI to inicjatywa Instytutu Wolności mająca na celu wspieranie polskich firm plasujących się pomiędzy Małymi i Średnimi a Dużymi Przedsiębiorstwami. Ostatecznym celem wspierania działalności ASÓW jest przekształcenie ich w globalnych graczy na arenie międzynarodowej.

  


 PROGRAM został objętym patronatem Ministra Rozwoju RP i Ministra Finansów RP, wicepremiera Mateusza Morawieckiego.


 

Kliknij, by pobrać raport Instytutu Wolności

Asy Polskiej Gospodarki


 

Czym są ASY?

 

Stwierdziliśmy, że podział na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa oraz Duże Przedsiębiorstwa jest niewystarczający.

Postanowiliśmy więc wyróżnić grupę AS-ów czyli Aktywów Strategicznych polskiej gospodarki. To przedsiębiorstwa, które spełniają dwa z trzech poniższych kryteriów: wysokość ich rocznych przychodów mieści się w przedziale od od 200 mln PLN do 6 mld PLN, całkowity bilans roczny jest większy niż 172 mln PLN i nie przekracza 8 000 mln PLN, a liczba zatrudnionych pracowników mieści się w granicach 250-5000 osób.

Zgodnie z wynikami analiz przeprowadzonych w krajach Europy Zachodniej ta kategoria przedsiębiorstw decyduje o sile i konkurencyjności gospodarki danego kraju.

Są to przedsiębiorstwa o skali umożliwiającej komercjalizację innowacji opartych na pracach badawczo-rozwojowych prowadzonych w kraju (niska innowacyjność to jedna z największych słabości polskiej gospodarki).

 

Cel Programu

Program ASY doprowadzi do lepszego zrozumienia specyfiki działalności przedsiębiorstw z kategorii ASY w Polsce oraz pomoże zidentyfikować główne bariery dla ich dalszego dynamicznego wzrostu.

W ramach Programu, we współpracy z przedsiębiorcami, wypracujemy konkretne rozwiązania prawne, podatkowe i instytucjonalne mające na celu wsparcie rozwoju ASów. Program ASY będzie platformą promowania wypracowanych rozwiązań.

 

Nasze działania 

Projekt wystartował wiosnę 2016 roku. Instytut Wolności postawił sobie za cel zdefiniowanie i wskazanie przedsiębiorstw spełniających kryteria ASÓW. W oparciu o publicznie dostępne bazy danych i przy wsparciu kilku instytucji zespół Instytutu Wolności stworzył listę ASÓW oraz nawiązał z nimi kontakt. Następnie, we współpracy z przedstawicielami ASÓW, stworzony został raport stanowiący rezultat przeprowadzonych prac analitycznych.

Raport został zaprezentowany 13 października 2016 podczas konferencji, w której udział wzięło 150 przedstawicieli ASÓW, wicepremier Mateusz Morawiecki, Paweł Borys (prezes PFR), Marek Czerski (prezes KUKE), Łukasz Zalicki (partner EY, współautor raportu), Marcin Piasecki (pomysłodawca i autor projektu, wiceprezes PFR i ekspert Instytutu Wolności) oraz Igor Janke (prezes Instytutu Wolności). Czytaj więcej.

 

Nasze plany

Zamiarem Instytutu Wolności jest regularne przygotowywanie raportów, które mają pogłębić zrozumienie sytuacji i uwarunkowań szczególnej grupy przedsiębiorstw, jaką są ASY oraz śledzenie zmian zachodzących w tym środowisku. Ostatecznym celem wspierania działalności ASÓW jest przekształcenie ich w globalnych graczy na arenie międzynarodowej.

 

Jesteś ASem?

Jeśli Państwa przedsiębiorstwo spełnia wymienione powyżej kryteria kwalifikujące do kategorii Asów i chcieliby Państwo wziąć udział w Programie to uprzejmie prosimy o kontakt: pTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Projekt jest wspierany przez Bank Zachodni WBK oraz EY Polska. Organizację prezentacji raportu wspiera firma Brigde.

  

 

Partnerzy Szkoły Przywództwa 2018

 

Partner wspierający

Partner