Kiedyś wielkie imperium, od niemal stu lat świecka republika. Kraj położony na granicy Azji i Europy, w którym od wieków mieszały się wpływy Zachodu i cywilizacji islamu. Na jej czele stoi prezydent, którego ambicją jest przewyższenie swoimi dokonaniami założyciela Republiki Turcji Kemala Atatϋrka.

 

Turcja jest niejednoznaczna, pełna kontrastów. Stowarzyszona ze strukturami europejskimi od 1963 roku, dziś szantażuje UE przepuszczeniem przez swoje terytorium tysięcy migrantów. Jest najważniejszym krajem na południowej flance NATO z drugą, co do wielkości, armią sojuszu, a jednocześnie wzmacnia swe relacje z Rosją i coraz głośniej orientuje się ku Azji. Wskazywana jako udany przykład łączenia demokracji z islamem - dziś ma problemy z wolnością słowa, a rola opozycji jest tam marginalizowana. Do niedawna turecka polityka zagraniczna kierowała się zasadą „zero wrogów na granicy” – obecnie zaangażowana jest w konflikt w Syrii i walki z Kurdami. 

 

Jednocześnie jest to państwo o 80-milionowej, stosunkowo młodej populacji, inwestujące duże środki w edukację. Ma wielki potencjał ze względu na swoje położenie, demografię, siłę militarną i gospodarczą.

 

Uwagę polskich mediów do tego kraju przyciągnął pucz z lipca 2016 r., a następnie referendum dające ogromne uprawnienia prezydentowi. W Biuletynie Instytutu Wolności postanowiliśmy przeanalizować długofalowe procesy zachodzące nad Bosforem i ich wpływ na międzynarodowe otoczenie.

  

 

 

Przemysław Barański, Instytut Wolności


 

Z boiska na fotel prezydenta. Jak Erdoğan stał się najpotężniejszym człowiekiem w Turcji.

Wywiad z Karolem Wasilewskim

Kasımpaşa i sport nauczyły go wygrywać, a zdobyte zamiłowanie do rywalizacji zaczął w późniejszym czasie wykorzystywać w polityce.


Mateusz Chudziak, Ośrodek Studiów Wschodnich

„Prezydencka” Turcja wobec Zachodu

Po zwycięskim dla władz głosowaniu otoczenie Erdoğana niemal natychmiast zapowiedziało ofensywę dyplomatyczną dysponującego wzmocnionym mandatem tureckiego przywódcy. 


 Agata Bromberek

Jak zmienia się Turcja? Spór tradycji z nowoczesnością.

Zmiany społeczne w ciągu tych 12 lat mojego życia w Turcji są widoczne gołym okiem i robią niesamowite wrażenie.


  

Pobierz całość Biuletynu Instytutu Wolności bądź czytaj poniżej:

 

 

POKAŻ STARSZE naciśnij SHIFT by załadować wszystko POKAŻ WSZYSTKIE

Partnerzy Szkoły Przywództwa 2018

 

Partner wspierający

Partner