Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby sygnały dotyczące strategii życiowych młodych Polaków okazały się prawdziwe. Dane wskazują bowiem na osłabienie przedsiębiorczego ducha w naszym społeczeństwie.

Dokąd ponure prognozy „co z nimi będzie?” są tylko objawem tradycyjnej nieufności starszego pokolenia do wyborów życiowych młodzieży, dotąd możemy traktować je z przymrużeniem oka i wierzyć, że kolejny raz zaskoczy nas kreatywność, śmiałość i zdolność do samoorganizacji kolejnych roczników. Trzeba wierzyć, że młodzi Polacy,  poradzą sobie w dorosłości lepiej niż się spodziewamy – jako ludzie biznesu, działacze pozarządowi i liderzy zmian w swoich lokalnych społecznościach. 

 

Polecamy Państwa lekturze ten numer Biuletynu Instytutu Wolności z przekonaniem, że przedsiębiorczość kształtuje się w dzieciństwie, a zaczyna się w szkole – miejscu intensywnej wtórnej socjalizacji. Dlatego dla bezpiecznej przyszłości Polski tam właśnie musimy intensywnie kształtować potrzebne do bycia przedsiębiorczym postawy.


Czytaj więcej: 

Przedsiębiorczość w szkole - przesłanie sponsora

Cudze pieniądze – kredyty bankowe oraz zobowiązania wobec pozostałych wierzycieli – są ważnym elementem życiowej układanki, ponieważ pomagają konsumentom w realizacji osobistych i rodzinnych planów, zaspokajaniu potrzeb i dążeniu do samorealizacji. 


Kacper Nosarzewski, ekspert Instytutu Wolności, członek zarządu 4CF Strategic Foresight

Przedsiębiorczość. Lekcja życia i lekcja przyszłości

Aktywizm, myślenie krytyczne i umiejętność współpracy w celu wypracowania odpowiedzi na wyzwania przyszłości przydadzą się uczennicom i uczniom szkół w coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości.


Wywiad z profesor Krystyną Szafraniec

Bezpowrotnie utracona przedsiębiorczość? Strategie życiowe młodzieży.

Nieprawdopodobne jak dużo młodzi ludzie i ich rodzice inwestują w wykształcenie, po czym okazuje się, że ich wybór zazwyczaj jest bardzo konwencjonalny i łączy się z niepewnością.


Małgorzata Kwiatkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Samuela Bogumiła Lindego

Kształtowanie postaw przedsiębiorczych u dzieci na etapie pierwszych klas szkoły podstawowej

Uczniowie w naszej szkole tworzyli już m.in szkolną bibliotekę, zakładali restaurację, planowali podróż dookoła świata czy zakładali ogródek szkolny.


Pobierz całość Biuletynu Instytutu Wolności, bądź czytaj poniżej:

 

POKAŻ STARSZE naciśnij SHIFT by załadować wszystko POKAŻ WSZYSTKIE

Partnerzy Szkoły Przywództwa 2018

 

Partner wspierający

Partner